Results of 30th International Nasreddin Hodja Cartoon Contest / 2010

141

Results of 30th International Nasreddin Hodja Cartoon Contest / 2010

“One Cartoon, Original Cartoon, the Best Cartoon…”

The Prizes
a) Grand Prize: 5000 $
b) Honour Prizes: 4 Honour Prizes, each 1000 $
c) Special Prizes: Special Prizes offered by various establishments, associations, newspapers, art magazines, syndicates and agencies.

1. Grand Prize: Alessandro Gatto – Italy
2. Honour Prize I : Burak Ergin – Turkey
3. Honour Prize II: Houmayoun Mahmoudi – Iran
4. Honour Prize III: Angel Boligan Corbo – Mexico
5. Honour Prize IV: Ahmet ضztürklevent – Turkey
6. Honour Prize V: Shahram Rezai – Iran

SPECIAL PRIZES:
7. Special Prize of Nasreddin Hodja : Aleksei Kivokourtsev – Russia
8. Special Prize of The Cartoonists Association : Milko Dikov – Bulgaria
9. Special Prize of The Jury : Sadeg Bagheri – Iran
10. Special Prize of Koç Holding : Nikola Listes – Croatia
11. Special Prize of The Culture Ministry : Mohammad Ali Khalaji – Iran
12. Special Prize of Press, Publications, Informations Administration : Vladimir Kazanevski – Ukrania
13. Special Prize of Istanbul Greater Municipality : Rumen Dragostinov – Bulgaria
14. Special Prize of Besiktas Municipality : Trayko Popov – Bulgaria
15. Special Prize of Sisli Municipality : Sergey Riabokon – Ukrania
16. Special Prize of اankaya Municipility: Askin Ayrancioglu – Turkey
17. Special Price of Turkish Association of Journalists : Sevket Yalaz – Turkey
18. Special Prize of Aksam Newspaper : Musa Gümüs – Turkey
19. Special Prize of Cumhuriyet  Newspaper : Tommy Thom Dean – Indonesia
20. Special Prize of Turkish Radio Television Company: Czeslaw Prezak – Poland
21. Special Prize of TRT TURK Chanel : Igor simirnov – Russia
22. Special Prize of NTV Chanel : Ana Maria Pilipczuki – Argentina
23. Special Prize of Fox TV Chanel: Larichev Michail – Russia
24. Special Prize of TV8 Chanel : Vladimir Stephonov – Russia
25. Special Prize of Show TV Chanel: Ibrahim Tuncay – Turkey
26. Special Prize of The Chamber of Turkish Architecture Ankara Branch : Serdar Günbilen – Turkey
27. Mülkiyeliler Birligi Ozel Odülü : Mehmet Selçuk – Turkey

——————

 

Gatto
1. Grand prize – Alessandro Gatto -Italy
Burak Ergin
2.Honour Prize – Burak Ergin – Turkey
Houmayoun Mahmoudi – Iran
3.Honour Prize – Houmayoun Mahmoudi – Iran
Angel Boligan Corbo – Mexico
4.Honour Prize – Angel Boligan Corbo – Mexico
Ahmet ضztürklevent – Turkey
5.Honour Prize – Ahmet Oztürklevent – Turkey
Shahram Rezai – Iran
6.Honour Prize – Shahram Rezai – Iran
7.Special Prize – Aleksei Kivokourtsev – Russia
Milko_Dikov_Bulgaria
8.Special Prize – Milko Dikov – Bulgaria
Sadeg_Bagheri_Iran
9.Special Prize – Sadegh Bagheri – Iran
Nikola_Listes_Croatia
10.Special Prize – Nikola Listes – Croatia
Mohammad_Ali_Khalaji_Iran
11.Special Prize – Mohammad Ali Khalaji – Iran
Vladimir_Kazanevski_Ukrania
12.Special Prize -Vladimir Kazanevski – Ukrania
Rumen_Dragostinov_Bulgaria
13.Special Prize – Rumen Dragostinov – Bulgaria
Trayko Popov -  Bulgaria
14.Special Prize – Trayko Popov – Bulgaria
Sergey_Riabokon_Ukrania
15.Special Prize – Sergey Riabokon – Ukrania
Askin
16.Special Prize – Askin Ayrancioglu – Turkey
Sevket_Yalaz_Turkey
17.Special Prize – Sevket Yalaz – Turkey
Musa_Gumus_Turkey
18.Special Prize – Musa Gumus – Turkey
Tommy_Thom_Dean_Indonesia
19.Special Prize – Tommy Thom Dean – Indonesia
Czeslaw_Prezak_Poland
20.Special Prize – Czeslaw Prezak – Poland
Igor_Simirnov_Russia
21.Special Prize – Igor Simirnov – Russia
Ana_Maria_Pilipczuki_Argentina
22.Special Prize – Ana Maria Pilipczuki – Argentina
Michail_Larichev_Russia
23.Special Prize – Michail Larichev – Russia
Vladimir_Stephonov_Russia
24.Special Prize – Vladimir Stephonov – Russia
Ibrahim_Tuncay_Turkey
25.Special Prize – Ibrahim Tuncay – Turkey
Serdar_Gunbilen_Turkey
26.Special Prize – Serdar Gunbilen – Turkey
Mehmet_Selcuk_Turkey
27.Special Prize – Mehmet Selcuk – Turkey

 

 

 

More..
Latest news