رحيل الفنان الإيراني المشهور محمد رفيع ضيائي Iranian famous cartoonist ” Mohammad rafi ziyayi’ passed away/2016

54

 


رحيل الفنان الإيراني المشهور محمد رفيع ضيائي
Iranian famous cartoonist ” Mohammad rafi ziyayi’ passed away/2016

 
 

استاد محمدرفیع ضیایی کارتونیست و تئوریسین برجسته کشورمان به دیار باقی شتافت

ایران کارتون
:

متاسفانه با خبر شدیم استاد محمدرفیع ضیایی کارتونیست و تئوریسین برجسته کشورمان صبح امروز به دیار باقی شتافت
محمدرفیع ضیایی درسال ۱۳۲۷ در شهر اِوز از توابع فارس به دنیا آمد. او از معدود کسانی بود که علاوه بر کار عملی، در کار تئوری نیز بسیار فعال بود. از نخستین کاریکاتورهایی که بعد از انقلاب در ایران چاپ شده‌اند تا چاپ صدها مقاله تخصصی درباره کاریکاتور در ایران و جهان. شاید به جرات بتوان گفت پرکارترین کارتونیست در حوزه تئوری کارتون و کاریکاتور، استادمحمد رفیع ضیایی بود. او بیش از ۳۰ سال فعالیت مستمر مطبوعاتی داشت. من جمله: مجله هزارقصه، کارتون برای کودکان، عضو هیئت تحریریه مجله فکاهی و طنز فکاهیون، عضو هیئت تحریریه و معاون سردبیر در مجله فکاهی و طنز خورجین، عضو هیئت تحریریه در نشریات مؤسسه گل آقا و کتاب کاریکاتور. همکاری مستمر با مجله کیهان کاریکاتور و مجله پیلبان. چاپ صدها مقاله تخصصی درباره کاریکاتور در ایران و جهان. چاپ بیش از ۲۵ کتاب برای کودکان و نوجوانان، چاپ چندین هزار کاریکاتور، طرح و کاریکاتور تزیینی در نشریات، مصور کردن چندین کتاب از طنزپردازان و فکاهی سرایان ایران، عضویت در شورای برنامه ریزی و هیئت انتخاب آثار کاریکاتور دوسالانه بین‌المللی تهران در چندین دوره، مسئول همایش بین‌المللی کاریکاتور تهران در دوره دوسالانه چهارم و پنجم، عضو هیئت داوران تخصصی انتخاب آثار طنزپردازان نوشتاری و تصویری برای انتخاب بهترین‌های مطبوعاتی در چندین دوره، عضو هیئت داوران مسابقه بین‌المللی کاریکاتور «گفت وگوی تمدن‌ها» مؤسسه گل آقا در سال ۱۳۷۹، عضو هیئت داوران مسابقه بین‌المللی کاریکاتور «راه و سفر» مؤسسه گل آقا، دبیر نخستین مسابقه کاریکاتور دریایی کشور، عضو هیئت داوران مسابقه اینترنتی «فلسطینی خانه ندارد» سال ۱۳۸۳، دریافت جایزه ویژه سی و یکمین مسابقه اسکوپیه سال ۱۹۹۹، دریافت مدال برنز و دیپلم افتخار – جایزه شهر تولینتیو سال ۲۰۰۳، دریافت جایزه دوم شانزدهمین مسابقه اولنس بلژیک سال ۲۰۰۴ و بسیاری افتخارات دیگر ….

ایران کارتون ضمن عرض تسلیت به دلیل این ضایعه بزرگ به خانواده ایشان، خانم لاله ضیایی و جامعه هنرمندان خصوصا کاریکاتوریست های کشور، برای آنمرحوم غفران واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت می نماید.
لازم به ذکر است مراسم تشییع و خاکسپاری آنمرحوم روز شنبه 5 تیرماه 1395 از ساعت 10/30 از مقابل خانه هنرمندان ایران آغاز خواهد شد.


Director|
Raed Khalil

موقع رسام الكاريكاتور السوري رائد خليل | جميع الحقوق محفوظة

 

More..
Latest news